Erzurum’un Karaçoban ilçesinde cenazeleri aynı mezarlıkta defnedilen biri asker, diğeri gerilla teyze çocuklarının babaları, taziyeleri birlikte kabul ediyor.

Kardeş gibi büyüdüğü belirtilen iki teyze çocuğundan Jandarma Er Recep Beycur, Siirt’te 19 Ağustos’ta patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu 7 arkadaşıyla beraber yaşamını yitirdi. Gerilla olan Rıdvan İpek ise 4 Eylül’de Dersim’de karakola düzenlenen saldırıda yaşamını yitirmişti.

Asker ve gerillanın cenazeleri Karaçoban ilçesindeki mezarlığa 15 metre arayla gömüldü.

Er Recep Beycur’un babası Selahattin Beycur ile Rıdvan İpek’in babası Ramis İpek, taziyeleri birlikte kabul ediyor, çocuklarının mezarını da beraber ziyarete gidiyor.

Asker babası Beycur, oğlu ile Rıdvan İpek’in “kardeş kavgası”na kurban gittiğini belirterek, “Onların çocuklukları birlikte geçti. Biz barış istiyoruz. Kardeşler toprağa düşmesin. Kimsenin yüreği yanmasın. Bizim canımız yandı, artık kimsenin de canı yanmasın istiyoruz” dedi.

Rıdvan İpek’in babası Ramis İpek de ölümlerin bir an önce sonlandırılması ve annelerin artık gözyaşı dökmemesi için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini dile getirdi. İpek, şunları söyledi:

“Ben ve Recep’in babası yan yana geziyoruz. Savaşlar olmasın, savaştan hiç kimsenin bu güne kadar bir çıkarı olmamıştır ve olmayacaktır. İnşallah ölen son gençler bizim gençlerimiz olur. Anneler ağlayınca bizim de ciğerlerimiz yanıyor. Evlat, evlattır. Yerde bulunmamış, çöpten alınmamıştır. Analar evlatları büyütüp 20-25 yaşına getirene kadar neler çekiyorlar.”

Bu topraklarda Türklerin ve Kürtlerin kardeş olduğunu belirten İpek, “Her yerde beraber oturuyoruz, arkadaşız. Beraber yiyip içiyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın