Kara propagandanın en şiddetlisine maruz kaldığımız şu günlerde aslında bizler de bu kara propagandanın bir parçası oluyoruz. Bunu bilinçli veya isteyerek yapmıyoruz. Ancak DEZENFORMASYON yüzünden bir çok gerçek manipüle ediliyor. Özellikle ölenler Kürtler olunca insanlar buna inanmamak için zaten ellerinden geleni yapıyorlar. Bu bir de dezenformasyonu da ekleyince işler oldukça zorlaşıyor. Çoğu zaman saldırı altındaki insan sırf bu yüzden sesini duyuramıyor. Bölge ile ilgili bilgi belli bir kesimde tıkanıp kalıyor. Saldırıyı yapanlar ise saldırılarına rahatlıkla devam ediyor. Hele ki OHAL’in yeni adı olan Özel Güvenlikli Bölgeler’in olduğu yerde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bakın en yakın geçmişimize Cizre’de yaşananlar. Bölgede bulunan muhabirler üzerinde ciddi anlamda bir baskı uygulandı. Cizre’den atılan her Tweet’in altına yalan denildi. Hakaretler küfürler de cabası.Medya’dan ses seda çıkmayınca da insanlar ikilemde kaldı. Sosyal medya üzerinden onlarca görsel servis edilerek manipülasyon yapıldı. Özellikle küfür ve çarpıtmalar dezenformasyona zemin hazırlanır. Daha sonra bu durum görsellerle desteklenir. Bakınız kuşatmanın ilk gününden beri Cizre’de bulunan Cihan Ölmez’in Twitter hesabı:

manipülemanipüle2:

 

Ayrıca bakınız Cizre ile ilgili ortaya atılan iddia ve paylaşılan fotoğraflar. (Hem ekran görüntüsü hem de tweetleri ekliyorum. Tweetler silinse de fotoğraflar kalsın diye)

 

cizre2

Gerçekte ise kulllanılan fotoğraf http://www.alheyad.net/news40167.html adlı internet sitesinden alınmıştır.

cizre

Bu durumu engellemek için öncelikle dezenformasyon nedir? Ona bir göz atalım.

Dezenformasyon, yanlış veya doğruluğu bulunmayan ve kasıtlı olarak yayılan bilgi.

Hasmı rencide etmeyi, aşağılayıp küçük düşürmeyi amaçlayan Karşı propaganda ile benzerlik taşır. Sahte belge, el yazısı, fotomontaj ve montaj filmler ile fabrikasyon istihbarat ve dedikoduların duyurulması gibi yöntemleri bulunur.

Sosyal alanda bireyleri ve toplumları yönlendirmek amacıyla, yanlış bilgi ve haber vermek için kullanılan en önemli araçlardan biridir.

Espiyonaj veya askeri istihbarat alanında dezinformasyon, düşman kuvvetleri yanlış kararlar aldırmaya yönelik olarak çıkartılır. Hasım tarafta psikolojik çöküntü oluşturulması ve motivasyonun kırılması için de kullanılır.

Yanlış bilgi üretme ve yayma yoluyla yapılabileceği gibi mevcut bir bilgiyi kötü maksatla kullanma ve çarpıtarak verme yöntemi de uygulanabilir.

Geleneksel propaganda veya Büyük Yalan teknikleri toplumsal seviyede hissiyatı motive veya demotive etme amacı taşırken dezinformasyon, makul seviyede kitleleri kuşkuda bırakan çarpıtma bilgiler veya bu bilgilerin yanlış kasıtlı sonuçlara bağlanması yoluyla manipüle etme amacına hizmet eder.

Eğer hedef kitle bu tip kontrolden etkilenebilecekse uygulanan diğer bir teknik, gerçeklerin gizlenmesi veya sansürlemedir. Eğer bilgi alma kanaları tamamen kapatılmadan bırakılabilirse, bu kısıtlı bilgilerin dezinformasyon ile doldurulabilmesi ve hasmın kolayca ispatlanamaz birçok iddialar ile birlikte kuşkulu bir halde bırakılabilmesi mümkündür.

Bazı gerçek bilgileri ve gözlemleri bazı yanlış yorumlar ve yalanlarla karıştırmak veya bazı gerçek bilginin sadece bir kısmını vererek yanlış yorumlarla bilgiyi dağıtmak yaygın dezenformasyon taktiklerdendir.

Ne yazık iktidar ve yandaşları bunu çok iyi kullanıyor. Bir olay olduğunda hemen konuyla alakası olmayan birkaç görseli sosyal medya aracağıyla servis ediyor. Bu görselleri görenler anında bu görselleri kopyalayıp, paylaşıyor. Böylece hızlı bir şekilde yayılan dezenformasyon görselleri daha sonra aaa bakın gerçeği böyleymiş denilerek olan da inkar ediliyor. Ne yazık biraz daha fazla retweet, beğeni ve favori için herkes kopyala yapıştırı tercih ediyor. Ancak bu durum gerçeklerin örtbas edilmesine sebep oluyor. Zaten 3 maymunu oynamaya meğilli bir toplumda yaşıyoruz. Sesimizi zar, zor duyurabildiğimiz bugünlerde, gerçeklerin daha sağlık yapılması için hepimizin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü emin olun bu daha başlangıç ve Cizre’de yaşananlar ne yazık ki tekrarlanacak… Bunu öngörmek çok zor değil. İktidarın geçmişine ve söylemlerine bakmanız yeterli olacaktır.

Peki neler yapmalıyız?  

Öncelikle kesinlikle kopyala yapıştır yapmayın.

Eğer Facebook kullanıyorsanız paylaşın. Böylece kaynağı da herkes görebilir.

Facebook sayfalarında haberlerin altına yorum olarak eklenen bilgileri paylaşmadan önce o yorumu yapan kişinin profiline bakın. Eğer duvarı kapalıysa birkaç dakika konuyu Google’dan araştırın.

Eğer paylaşılan fotoğraf ise kesinlikle görseli Google’dan araştırın. Eğer görsel eskiyse ve dezenformasyon amaçlıysa görselin nereye ait olduğunu göreceksiniz.

Dezenformasyon yapanı gördüğünüz anın ifşa edin. İfşa etmekten hiç çekinmeyin.

Eğer Twitter kullanıyorsanız.

Tweetleri kesinlikle kopyala-yapıştır yapmayın.

Retweet yapmayı tercih edin.

Ayrıca Twitter’a son olarak eklenen Tweet Alıntıla özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece kaynağı da herkes görür.

Ayrıca konu insanı ise yine tweeti atanın profilini birkaç dakika inceleyin. Böylece dezenformasyon tuzağına düşmezsiniz.

Unutmayın dezenformasyon gerçekleri manipüle eder. Yardıma ihtiyacı olanları yardımdan edersiniz ve belki de insanlar sizin yüzünüzden ölür. Dezenformasyonu görür görmez insanları uyarın.  Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar. Unutmayın DEZENFORMASYON bir silahtır. Düşman tarafından kullanılan manipülasyona sebep olur!

Serbest Çelebi

Bir Cevap Yazın