filistin

Günlerdir susuyorum. Ana sayfama düşen paylaşımlara bakıp bakıp, susuyorum. Bazen, tam yorum yazmaya yeltenirken, “boş ver Zeynep, enerjini Gazze’de olan arkadaşlarına harcamalısın” diyorum. Ama durum öyle bir hal aldı ki, artık yazmalı..
– Öncelikle, bilmeyenler için yineliyorum. 1948 yılında, henüz 3 yaşındayken, annesinin elini tutarak evinden sürülen Filistinli bir adamın kızıyım. Annem ise Beyrut’ta sivil savaş yaşamış Suriyeli bir kadın. Şu an iki teyzem, bir dayım ve altı kuzenim Suriye’den kaçıp, Türkiye’ye sığınan mülteciler arasında. Babam ne zaman Filistin dese savaşın izlerini görebilirdim gözlerinde. Şimdi ise teyzemlerin, tüm hayalleri ellerinden alınmış kuzenlerimin gözlerine oturmuş o acı. Demem o ki, çocukluğumdan beri savaşın izleri var dört bir yanımda, çoğunuzdan farklı olarak.
Şimdi ise paylaşımlarında, İsrail hükümetine değil de bütün bir ırka yönelik hakaret ve lanet eden, dahası Adolf Hitler gibi bir faşiste hayranlık duyan kişilere sorularım olacak;
-Filistin hakkında ne biliyorsun?
-Şu ana kadar kaç Filistinli tanıdın?
-İsrail hakkında ne biliyorsun?
-Şu ana kadar kaç İsrailli tanıdın?
-İsrail’de, Musevilerle birlikte yaşayan, aynı okula giden Arap Müslümanlardan haberin var mı?
-Israil hükümetinin sivilleri öldürdüğü doğru, peki Hamas’ın masum olduğuna nasıl inanabiliyorsun?
-Hamas’ın masum Filistin halkını kendisine siper ettiğini biliyor musun?
-Filistin halkının büyük bir kısmının Hamas’tan korktuğunu, usandığını ve Hamas eylemlerini desteklemediğini biliyor musun?
-Bu savaşın neden başladığını biliyor musun? (Cevabı aşağıda)
-İkisi 16, biri 19 yaşında olan İsrailli üç gencin haftalar önce Hamas tarafından kaçırılıp, ölü bulunması ve sorumlularının ısrarla teslim edilmemesi üzerine İsrail’in saldırıya geçtiğini biliyor musun?
-İsrail’de halkın neredeyse her gün barış için eylem yaptığını biliyor musun?
-Geçen hafta Facebook’ta düzenlenilen etkinlikle, dünyanın çeşitli ülkelerindeki Yahudilerin bizimle birlikte Filistin’e barış mesajı vermek için oruç tuttuklarını biliyor musun?
-İsrailde, Filistinli ve İsrailli vatandaşların günlerdir bir araya gelip dua ettiklerini biliyor musun?

Hadi diyelim ki bu barış eylemlerini ciddiye almıyor, içindeki nefreti atamıyorsun. Peki;
-Şu ana kadar Filistin’deki “Müslüman” kardeşin için ne yaptın?
-Kınamak, lanet etmek, faşist olmak onların acısını mı azalttı?
-Suriye’deki “Müslüman” kardeşlerin için ne yaptın?
-Şehrinde hatta mahallendeki parkta yaşayan mülteci “Müslüman” kardeşlerin için ne yapıyorsun?

Hiçbir şey bilmiyorsunuz.
Hiçbir şey yapmıyorsunuz.
Çoğunuzun tepkisi sadece kendi egosunu tatmin ediyor.
İnsanların öldürülmesine tepki vermeden önce kimliklerini ve inançlarını sorguluyorsanız, acınız da sevginiz kadar samimiyetsiz.
Emin olun ki Müslüman “kardeşlerinizi” sizden daha çok düşünen, onların acısını gerçek anlamda paylaşan ve barış için çabalayan pek çok Musevi, Hıristiyan, Deist ve Ateist arkadaşlarım var. Savaş fotoğraflarını paylaşarak, iletilerinizde nefret kusarak kimsenin acısını dindiremez, bu katliamlara son veremezsiniz. Müslümanlar için, Araplar için tıpkı sizin gibi düşünen faşist Yahudilerden hiçbir farkınızın olmadığını göremiyor musunuz? Sizin yüzünüzden bu insanların öldüğünü göremiyor musunuz? Nefretinize bir son verin. Tek tarafı suçlamaktan vazgeçin. İnsanları kimlik bilgilerine göre bir kefeye koyduğunuz sürece insanlar ölecek ve siz bir süre coca cola içmeyerek, belki sokakta iki tekbir atarak ya da ona bile üşenip klavyeden Adolf Hitler sempatizanlığı yaparak tepkinizi vereceksiniz.

(Bu tepkim yazıyı her okuyana değil, paylaşımlarıyla beni hayal kırıklığına uğratan ya da şaşırtmayan kişileredir. Üstüne alınmak isteyen buyursun alsın hatta hemen aşağıda paylaştığım albüme de bir göz atsın.)

Zeynep Karaosman

Paylaşım

Bir Cevap Yazın