Az önce haberleri izliyordum. Soma’daki madende çalışan Nihat Çelik konuşuyordu. Spikerin sorularını cevaplarken yürüğime adeta bıçak saplıyordu. Çelik: “Madende patlamanın olduğu yerin altından geçip gidiyorduk. Yangının olduğunu tüm amirlerimiz biliyordu. Arkadaşlarım uyarmıştı. Ancak “birşey olmaz” dediler. 3-4 haftadır elle tutulmayacak kadar sıcak kömürü kazıyorduk. Günde 2 araba kömür doldurmak zorundaydık. Amirlerimize daha fazla çıkaramayacağımızı söyledik. Ancak yine “birşey olmaz kömür çıkarmaya devam edin” diyorlardı. 2 araba kömür çıkarmazsak primlerimizden kesiyordu. Ücretlerimiz prim üzerinden hesaplanıyordu. Tüm önlemlerini metan gazına karşı alıyorlardı. Yanan yerin çökmesine karşılık bir önlem alınmadı. Sorumlular belli” dedi. Bu sözler katliamın sebebini açıklıyordu. Ayrıca Çelik Suriyeli işçilerle ilgili şunları söylüyordu; “Var dersem yalan söylemiş olurum. Ben görmedim.” Bu sözleri bugüne kadar ki birçok soru işaretine cevap şeklindeydi. Suriyeliler ile ilgili soruya cevap verirken düşünceli gözüküyordu. Bu da beni düşündürüyordu.
Hemen suç malum firmanın deyip, geçmeyin! Aksine suç sadece bu firmanın değil! Bu firmayı denetleyen, bakanlık, medenlerin işletim ruhsatını başbakanlığa bağlayanlar, başbakanın ve en çokta bizlerin!
“Bizle ne alakası var kardeşim?” demeyin. Çünkü malum firmanın hala 3 maden ocağı daha var. Ve halen durdurulmadılar! Biz bunları durduramadık. Demek ki verdiğimiz tepkiler ya eksik yada yanlış! Malum firmanın Zonguldak, Mersin ve Arnavutlukta halen madenler çalışmaya devam eden maden ocakları var.(web sitelerinde öyle yazıyor) Bir tane kanal, bir tane gazetinin dikkatleri bu diğer madenlere çevirdiğini görmedim. Aradan 7 gün geçti. Güvenlik odası olan 2-3 madeni gösterdiler o kadar! Benim bilidğim bir tane maden ocağı, bir günlüğüne durdu. Onda da işçilere ceza yazıldı. Yani madenci abilerim hala yerin altına girmeye devam ediyor. Üstelik malum firmaya ait Türkiye’deki 2 maden ocağı da çalışıyor! Malum firmanın para için işçilerin hayatını nasıl hiçe saydığını görmüşken. Diğer maden ocaklarının hala çalışması, bende bir utanç hissi yaratıyor. Çünkü ülke olarak bunu durduramadık! O maden ocakları çalışmaya devam ettikçe hepimiz suçluyuz! Kimse suçsuz, günahsızmış gibi davranmasın! Kimse normal hayatına devam etmesin! Hiç birimiz duyarlı falan da değiliz! Kimimiz vicdanını rahatlatmak için dua ediyor. Kimimizse vicdanını rahatlatmak için sokaklara attı kendi…
Kendimize sormamız gereken bağzı sorular var diye düşünüyorum
Türkiye’de bütün madenler tekrardan denetlendi mi?

Soma’yı denetleyemeyenler ortadayken! Tekrar bunlar mı denetleyecek?

Yaşam odası olmayan yerlere yaşam odası yapıldı mı?

Kaç tane maden ocağında yaşam odası var biliyor musunuz?

Soma’daki işçilerin ihtiyaçlarını karşılayacak paraları var mı?

Hala uyuyabiliyor musunuz?

Hala nefes alabiliyor musunuz?