İnternetin Altın Çocuğu Aaron Swartz! Filmleri aratmayacak yaşam hikayesi, yaratıcılığı, zekası ve yaptığı işleri göz önünde bulundurursak Aaron Swartz için başka bir tanım yapmak yanlış olur. “İnternetin Altın Çocuğu Aaron SwartzY kuşağının en iyi örnekleri arasında olan Aaron Swartz’ın ölümü hala çoğu insan soru işaretidir. Resmi kayıtlara intihar olarak geçse de yakın çevresi, eşi, dostu ve ailesi buna inanmıyor. Uzun zamandır size film tavsiye etmemiştim ve Aaron Swatyz’ın belgeselini izleyince paylaşmak istedim. Bilmiyorum kaçınızın haberi var ama RSS yani Rich Site Summary’un kurucusudur. Dünya genelinde sıkça kullanılan RSS bilginin kullanıcıyla buluşturan sistemdir. Misal şuan şu yazıyı okuduğunuz sitenin de bir RSS var. Sitedeki tüm içerikleri RSS ile çekebilir ve bir tıkla yayımlayabilirsiniz. Bu site için çok kullanışlı olmasa da haber siteleri, bloglar gibi iletşim ağlarında çokca kullanılmaktadır. Neyse konu RSS özellikler değil Aaron’un bunu keşfetmesi. Aslında bunu keşfetmesine çok da şaşırmalıyız. Çünkü Aaron daha 3 yaşındayken okumayı çözmüş. Yaşıtları oyuncakları ile zaman geçirirken o bilgisayarı ile harikalar yaratır. Daha genç yaşta FBI ile başı belaya girer. Bunların hepsini belgelsede izleyeceksiniz ama özellikle altını vurgulamadaki sebep kimilerinin Aaron’un bu yüzden öldürüldüğü düşüncesidir. Aaron’un en büyük eserlerinden bir tanesi Reddit’tir. Reddit hala dünyada kullanılan sosyal platformlar arasında en çok tercih edilenler arasındadır. 26 yıllık yaşamında yaptıklarını düşününce ölmeseydi ne olurdu sorusunu akıllara getiriyor. Böylesine altından daha değerli bir zekanın yok olup gidişi tüm insanlık adına büyük kayıptır. O sadece yaşadığı ülkenin vatandaşı değil bir dünya vatandaşıydı. Aaron her zaman bilginin herkese ait olduğunu ve herkesin o bilgiye ulaşma hakkı olduğuna inanırdı. Bu yüzden sadece kütüphanelerde tutulan bilgileri internete döktü ve herkesin ulaşmasına sağladı. Sırf bu yüzden hakkında davalar açıldı ve yargılandı.

Gelelim belgesele yukarıda Aaron Swartz ilgili yazdıklarımın hepsine ve daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Bugüne kadar izlediğim en iyi biyografik belgesellerden bir tanesidir. Aaron çocukluğundan ölümüne kadar akıcı ve sade bir belgesel olup belgeselin anlatıcıları da Aaron’un ailesi, eşi, dostu ve dönemin önemli kişileridir.

 

The Internet’s Own Boy : The Story of Aaron Swartz 

Reddit kurucularından genç yaşta kaybettiğimiz Aaron swartz’ın hayat hikayesinin anlatıldığı belgesel niteliğindeki bu yapıtta Aaron’ın çocukluğundan ölümüne kadar geçen zaman 26 yıllık zaman diliminde onun fikirleri, dehası ve hayata bakış açısı gözler önüne seriliyor.

Yıl – Ülke: (2014)ABD

Tür: Belgesel, Biyografi, Suç

IMDB Puanı: 8.1

 

TEILEN
Önceki İçerikMalumun Yalanları
Sonraki İçerikThe Square (Meydan)

Bir Cevap Yazın