KOB-BI-TENA-XWE-5-MEHAN-JIYAN-KIR-1-300x278

DICLE MÛSE

KOBANÊ – Cemîle Ebdo  Mihemed isimli nene zorlu şartlara ve IŞİD’e rağmen 5 ay boyunca tek başına köyünde yaşadı.

80 yaşındaki Cemîle Ebdo Mihemed isimli nene Kobanê’nin güney yakasında ve kente 25 kilometre uzaklığına düşen Bîreşê köyünde yaşamaktadır. Nenenin 4 kız ve erkek çocuğu vardır. Bunların hepsi evli ve Bakûrê Kurdistan’da yaşamaktadırlar. Çetelerin Kobanê’ye dönük işgal saldırıları sırasında köy ahalisi köyü terk etmek zorunda kalırlarken, nene ve 82 yaşındaki Bekrî Mihemed isimli eşi köyü terk etmezler.

Ancak çeteler köylerini işgal ettikten sonra kendilerini korumak amaçlı Cemîle nene ve eşi köyden çıkarak, yönlerini 5 kilometre köylerine uzak olan Bêlwire köyüne verirler. Bêlwire köyüne ulaşmak için yola koyulduklarında ilerlemiş yaşın verdiği kimi fiziksel sıkıntılardan kaynaklı 3 gün boyunca yollarda aç ve susuz yaşama direnmişler. 3 günün sonunda ise Cemîle nenin eşi Bêlwir köyüne bir kilometrelik bir mesafe kalmasına rağmen yorgunluk, açlık, susuzluk ve hastalıklara karşı takati tükenir ve yaşamını yitirir.    Cemîle nene eşini toprağa gömecek güçte olmadığı için eşini bırakarak, Bêlwirê köyüne gider

‘Yalnızca kuru ve ekmek yiyerek yaşamını sürdürdüm’

Cemile nene tek başına 4 aydan daha fala köyde nasıl yaşadığı hakkında konuştu:

“Tek başıma 4 aydan fazla bir süre yaşadım. Köyde erzak ve un vardı. Bende açlığımı bu erzaklar üzerinden giderdim. Tavuk hindi vb. hayvanlar sesleri tek geliyordu. Köyde benden başka kimseler bulunmuyordu. Karanlıkta yaşıyordum. İlkin bulunduğum köy evlerinde su vardı anacak daha sonra su da bitti ve ben yağmur sularını kullanmaya başladım. Çeteler 2 defa köye geldiler. İlk gelişlerinde beni yalnız görünce bana bir şey söylemediler fakat kendi aralarında ise korkudan ölçek diyorlardı. Oysa ben sadece yürüyemiyordum. İkinci defa 4 kişi geldiler ilkin Arapça konuştular ardından biri Kürtçe konuşarak bana seslendi. Bende ses çıkarmadım. Kısa bir süre sonra köyden çekip gittiler. Köyden çıktıkları sıra da ise bulunduğum evi taradılar ev delik deşik oldu ancak her hangi bir mermi bana isabet etmedi.

YPJ’li savaşçılar beni köyden çıkardılar

4 aydan daha fazla köyde tek başıma kaldıktan sonra 3 kez ses duymaya başladım. Sonuncu sesi 2 gün önce duydum ve yine çetelerdir diye zannettim. Bu sefer beni öldürürler diyordum çünkü çeteler benden nefret ediyorlardı ne zaman dışarı çıksam üzerime mermi yağdırıyorlardı. Sonra genç bir kadın içeri girerek YPJ savaşçısı olduğunu belirtti. Sonrada elimden tutup beni köyden çıkardılar.”

YPG/YPJ güçleri Cemile neneyi kentte getirirler, tedavisi için vakit kaybedmeden oradan  hastaneye götürürler. Şimdi de nenenin sıhhati yerinde.

ANHA

 

Bir Cevap Yazın