2014-11-28-kobanye-1-tir-dolusu-yardim

İSTANBUL – İstanbul’dan Kobanê ve Şengalliler için gönderilen dayanışma malzemelerine devlet el koydu. İşveren Serhat Dikmen, malzemelerine el koyan Jandarma Komutanı tarafından tehdit edildiğini açıkladı. Dayanışmaya devam edeceklerini belirten Dikmen, “Herkesin de halkımız için elinden geleni yapması lazım” dedi.

İnsanlık düşmanı DAIŞ çeteleriyle ilişkisi açığa çıkan AKP hükümeti, bu kez de DAIŞ’in zulmüne uğrayan Kobanê ve Şengalliler ile dayanışmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Asya Tekstil, Roza Tekstil, Herdem Limited, Aydın Limited ve Tekin İnşaat tarafından İstanbul’dan Şırnak’a Kobanê ve Şengalliler için gönderilen çoğu kışlık olan giyim malzemelerine Jandarma tarafından el konuldu.

‘Kamyonumuzu durdurup malzemelere el koydular’

Asya Tekstil Yöneticisi Serhat Dikmen, Kobanê ve Şengalliler için geçtiğimiz Çarşamba İstanbul’dan Şırnak Belediyesi’ne gönderdikleri malzemelere devletin el koyduğunu açıkladı.

Dikmen, şunları anlattı: “Sanatçı Özlem Bağlayan beni aradı. Daha önce Kobanê ve Şengal için yardımda bulumuştuk. Bir kez daha yardımda bulunmamızı rica etti. Ben de tekstil işiyle ilgilendiğim için arkadaşlarımla konuştum; çorap, pantolon, kazak, mont gibi giyim malzemeleri hazırladık. Bunları bir kamyona yükleyip Şırnak Belediyesi’ne gönderilmek üzere yola çıkardık. Kamyonumuz Antep’e yaklaşık 20 kilometrelik bir yolda durduruldu ve malzemelere el konuldu. Kamyonu Organize Sanayi bölgesinde depo gibi bir yere çekip boşalttılar. Malzemelere de el koydular.”

Jandarma komutanının tehditleri

Dikmen, kamyon şoförünün olay sırasında kendisini aradığını ve telefonla şoförün yanındaki Jandarma Komutanı ile görüştüğünü belirterek, “Jandarma Komutanı tarafından telefonda tehdit edildim. ‘Başına taş düşer, ayağın kayar, lastiğin patlar; işadamısın, deşifre edilirsin’ diyerek tehdit etti. Mal varlığıma el koymaktan, hakkımda soruşturma açmaktan bahsetti. ’90’lı yıllarda benim 8 yıl cezaevi yatmışlığım var. Bunu da koz olarak kullandı; ‘sabıkanız var’ diyor. O cezayı yatmışım ama o cezalar artık suç değil. Devlet bizden önce Newroz’u kutluyor! Ceza gerekçelerimden biri Newroz’a katılmaktı. İstanbul Ticaret Odası’na da kayıtlıyım” diye konuştu.

‘İnsani sorumluluğun gereğidir’

Toplamda 100 bin TL miktarlık malzemelerine el konulduğunu bildiren Dikmen, “Biz giden paramıza, masrafımıza üzülmüyoruz. Zaten elbise göndermişiz, çorap, mont, kazak göndermişiz. Bunlar insani sorumluluğun gereğidir. Biz DAIŞ yobazlarına cephane mi gönderdik de suçlu olduk” dedi.

‘Tekrar göndereceğiz’

Tehditlere aldırış etmediklerini söyleyen İşveren Serhat Dikmen, daha önce başka arkadaşlarının da benzer tehditler aldığını öğrendiğini ifade ederek, “Ben kendi menfaatimi, sen kendi menfaatini düşündüğün zaman bu insanlara meydan vermiş oluruz. Biz tekrar yardım göndermek için çalışmaya başladık. Halkımızın yanında olacağız. Hiçbir güç bundan vazgeçmemizi sağlayamaz. Herkesin de halkımız için elinden geleni yapması lazım” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın