Son günlerde en çok zoruma giden “Gezi’de Kürtler nerdeydi?” sorusu oldu. Beni tanıyan bu soruyu bir daha sormasın. Çünkü beni tanıyan Kürt olduğumu bilir. Elime illa bir bayrak mı almam lazımdı? Hayatımda bir kere 1 Mayıs’ta bayrak aldım. O da kızıl bayraktı. Kıp kırmızı bir bayraktı. Kimin bayrağıydı neyi temsil ediyordu onu dahi bilmiyordum. Ama kızıldı hoşuma gitti. Üstünde hiç bir sembol yoktu. Onun dışında bir kere elime bayrak alıp sallamışlığım yok. Doğunun gıkı çıkmadı diyenler. Gezi’yi küçümsemek anlamında söylemiyorum ama Doğu’da yüzlerce gezi yaşandı. Binlerce insan öldü. Binlercesi sürgün yedi. Binlercesi cezaevlerinde çürüdü. İşkenceden akli dengesini yitirenler mi dersin. Gözleri kör olanlar mı? Parmakları kesilenler mi? Bundan 10 yıl öncesinin işkencelerini anlatmaya gerek yok sanırım. Kürtler bunları yaşarken laylom yaşayıp. Gezi’de “Kürt şehirleri isyan etmedi” diye isyan etmek aslında kocaman bir saçmalık. Çünkü ben doğuda yapılan onca katliama rağmen batıda bir isyanın çıktığını hatırlamıyorum. Varsa hatırlayan bana da haber versin.
Ayrıca bu soruyu sormak ayrıştırmaktan başka bir boka yaramıyor. Buda aklınızın bir ucunda bulunsun. Bu arada Gezi’de yokmuyduk Kürtler? Ben 27 Mayıs’tan başlayıp yaklaşık bir 20 günümü Gezi’de geçirdim. Gazımı da, plastik mermi de yedim. Hatta yüzüme gaz fişeğimi yedim. Allahtan sekerek geldi de yüzümde ve kaşımda sadece yırtılma oldu. Bir kaç saniye sola kaysa fişek gözüme girebilirdi. Neyse ki şanslıydım. Bu arada kısa bir anımdan da bahsedeyim. Gezi’yi işgal edeli bir hafta olmuştu. Aktif olarak görev almasamda bileşenleri gezip ihtiyaca göre destek olmaya çalıştım. Taksim Dayanışması’nda görev alan arkadaşlarıma yardım ederken bir grubun isyanına şahit oldum. Sabah 6 civarıydı. 3-5 kişi Taksim Dayanışması’nın standına gelip: “Girişteki BDP’liler bir haftadır, sabaha kadar halay çekiyor. Onların sesinden uyuyamıyoruz” diye isyan ettiler. Arkadaşıma uyaralım dedim. Biz uyardık ama “Polis uyuduğumuzu, yorulduğumuzu görürse müdahale eder. Dinç ve güçlü olduğumuzu görsünler. Müdahale edemesinler diye halay çekiyoruz.” diye cevap vermişler. Haklıydılar. Velhasıl kelam direnişe selam, halaya devam!

Bunları anlatmamdaki sebep Lice’ye verilmeyen destek! Şimdi çıkıp “Türkler nerede?” gibi saçma sapan sorular sormayacağım. Çünkü bu tarz sorular. Bizi birbirimizden ayrıştırmaktan başka hiç bir işe yaramıyor. Diyebileceğim tek bir şey var oda “SES VER!” demek.

TEILEN
Önceki İçerikBenim Adım Toni!
Sonraki İçerikBarış istiyor muyuz?

Bir Cevap Yazın