hqdefault
1943 senesinde o zamanlar Batmana bağlı Gercüş ilçesinin Altınoluk yani Kürtçesi Geracehfer köyünde doğdu. 14 yaşlarına kadar köyde ailesiyle birlikte yaşadı. 2 kardeşi vardı. Halil ve Cemil. Ailesiyle birlikte o zaman kasaba şimdi ilçe olan Dargeçit’e geldiler.MİRADE KİNE  aynı zamanda kendileri de rıbap çalan babası Ferhat ve amcası reşitten rıbap alanında çok şey öğrendi ve 20’li yaşlarda  amcasının kızıyla evlendi.
 
Amcası ve aynı zaman da kayın babası olan Yusuf’la birlikte 20li yaşlarda Suriye’ye oradaki akrabalarının yanına giderler tabi ziyaret olarak. Ve cemaat hazır haldeyken yanındaki gencin kim olduğunu sorarlar. O yeğenimdir der. rıbab alanındaki durumunu sorarlar. Amcası kendisinin çalmaya utandığını söyler cemaate. Çok ısrar ederler. Ve amcası rıbabı onun eline verir… MİRADE KİNE  orda “seyreyi” söyler. Bütün cemaatin ağzı tabir yerindeyse açık kalır. Amcası bile hayret kalır. Ve  MİRADE KİNE nin kendi evinde gizli gizli rıbab ta kendini çok geliştirdiğini öğrenir. Dönerler Dargeçit’e ve çok kısa bir zaman içerisinde… Bizim şu zamana ulaşacak şimdiki kasetler doldurulur. Namı kısa bir zaman içerisinde Dargeçit Mardin Nusaybin batmana falan yayılır ve MİRADE KİNE düğünlerde aranan 1 numaralı isim haline gelir.O zamanlar elektrik ve teknolojinin olmadığı o zamanda insanlar gelir ve ricalarla pille çalışan teyiplerini getirerek  MİRADE KİNE sesini kaydederlerdi…
 MİRADE KİNE 25li yaşlarda batmana gider ve oraya yerleşir. Onun batmana gidişiyle birlikte… Tam anlamında sesi Erivan radyosuna ve tüm Kürdistan’a yayılır. O zamanlardaki m.arif cizrawi gibi ozanlarla tanışır ve namı bölgeyi dahi aşar. İstanbullara falan gider.
 
 Bir gün o zamanlarda bayındırlık bakanı olan Şerafettin elçi onu Ankara’ya evine misafir eder ve ona bir hediye vermek ister… Bakanın da tavsiyesiyle bayındırlık memurluğu verilir ve  MİRADE KİNE Midyat ta göreve başlar 2 sene sonra da Siirt’e. hem memurluk hem de müziğini bir arada götürmeyi başarır.
 
1984te MİRADE KİNE ailesine rahatsız olduğunu söyler.ve doktora gider.doktor ona kalbinde problem olduğunu ve sigarayı mutlaka bırakmasını söyler. sigarayı bırakır ve 1 ay sonra sabah işe gider…ama erken döner ve göğsünün sancı yaptığını söyler..eşinden su ister… 1 bardak içer… Bir bardak daha ister ve yaşamın en değerli ve lezzetli varlığıdır der su ve içer. Biraz sonra feryatla göğsüm der… Eşi göğsüne masaj yapar. Bir nefes. İkinci nefes. Ve üçüncü nefesini verir ama dördüncüsünü almaz. ve 17 aralık1984te vefat eder.

Bir Cevap Yazın