Notre Dame De Sion’un 17 yıllık edebiyat öğretmeni Melike Koçak, okulun öğrencilerinin çıkardığı Tavuskuşu adlı fanzinde “penis” ve “vajina” kelimelerinin geçtiği gerekçe gösterilerek okuldan atıldı. Özel Fransız lisesinin öğrencileri, okuldaki bir grup öğrencinin okuldan bağımsız çıkardıkları, hiçbir öğretmenin dahil olmadığı bir fanzinin, Özgecan Katliamı’na ayırdıkları bir sayısında geçen mastürbasyon temalı şiirlerden ve “penis”li yazılardan ötürü öğretmenleri Melike Koçak’ın atılmasına tepki gösterdi. Öğrenciler, Notre Dame De Sion’un Melike öğretmenden özür dilemesini ve yeniden işe almasını istiyor. Öğrencilerin tek temennisi Melike Koçak’ın Notre Dame De Sion’da Madak’ıyla, Neruda’sıyla, Ergülen’iyle öğretmenliğine devam etmesi.

#MelikeKoçakYalnızDeğildir

Notre Dame De Sion’un öğrencileri okulun Melike Koçak’ı işten çıkararak mastürbasyon gibi kadın ve erkek cinselliğinin gündelik bir parçası olan temaların, kadın ve erkek cinselliğine yönelik cinsiyet eşitliğine dayalı kelimeleri kullanan, cinsel taciz ve tecavüz ve cinayet gibi can alıcı konuları eleştirel bir bakış açısıyla irdelemeye çalışan öğrencilerini bağnaz bir düşünce yapısı içinde korkutup hapsetmek istediğini söylüyor. Notre Dame De Sion’un verdiği edebiyat ödülleri jürisinde yer alan okulun öğrencisi Baran Aydemir, “Melike Koçak’ın çıkarılan fanzinle herhangi bir bağı yok. Fanzinde ne okulun, ne de okuldan herhangi bir öğrenmenin adı geçmiyor. Kaldı ki Robert Koleji gibi başka okullarda okuyan öğrenciler de Tavuskuşu adlı fanzinde yazıyor. Edebiyat ödülleri veren Notre Dame De Sion’un, edebiyat öğretmenini bu şekilde işten atması ikiyüzlülüktür” dedi. Sosyal medya’da #MelikeKoçakYalnızDeğildir hashtagiyle başlattıkları yardımlaşma ve dayanışma kampanyasını anlatan Aydemir, okulun mezun öğrencilerinin de kampanyaya destek verdiğini, edebiyat çevrelerini de harekete geçirdiklerini, Fransa’daki öğrencilerin de kendilerine #touchepasamonprof hashtagiyle destek verdiğini söyledi.

Penisli vajinalı dizeler

Melike Koçak’ın kovulmasına gerekçe gösterilen Tavuskuşu fanzininin Mayıs 2015 ‘Kadın Cinayetleri Politiktir’ sayısındaki dizeler şöyle:

*Kadınlığın yasaklandığı bir ülkede, kocaman penisleriyle, kocaman penis şekilli binalarda çalışan, kocaman evlerin, perdesiz pencerelerinde kalın sigaralar içen erkekler vardı. Kadın akılları, kadın başları yasaktı. Ayıp yataktaydı, kadına benzetilen canlılar yataklarda çarşaf olmaya mahkumdu.

*Tasavvur tek bir parmakla
Birkaç damla
Birkaç dakika inleme
Birkaç nefes
Sistemi,
Düzenli nefesleri,
Tabuları
Kızlığı
Bozuyoruz namus odasında.

Bir Cevap Yazın