Arnavut asıllıydı. Yıllarını özgürlük ve halkların kardeşliği mücadelesi içinde geçirdi. İlerleyen yaşına rağmen Kobani direnişine katıldı. Kobani Müzesi içinde direniş şehitleri evi inşa etmek istedi. Ancak DAIŞ çetesinin 25 haziran’daki katliamı, bu hayalini yarım bıraktı. Şimdi yoldaşları hayallerini gerçekleştiriyor.

YPG’li Rıfat Horoz (Arnavut Karker Kobanê), 1945 yılında Karadeniz’in Sinop kentinde doğdu. Arnavut asıllı olan Rıfat Horoz, DAIŞ çeteleri 15 Eylül 2014’te Kobanê’ye saldırmaya başlayınca Pirsûs’a gelerek sınırdaki Koban direniş eylemine katıldı. Şehit Rıfat, burada birçok eylemde aktif yer alarak çalışma yürüttü. Kobani kanton merkezi 26 Ocak 2015’te DAIŞ çetelerinden temizlenip özgürleştirilince, o da Kobani’ye geçerek YPG saflarına katıldı.

Özgürleşen Kobani’de tüm toplumsal kesimler ve kurumların katılımıyla geniş bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda kent merkezinde savaşın en şiddetli yaşandığı alanların tarihe tanıklık etmesi için Açık Hava Müzesi’ne döüştürülmesi kararlaştırıldı.

Şehit Rıfat Horoz da bu çalışmalar temelinde YPG Kobani Komuatnlığı tarafından müze olarak belirlenen bölgede görevlendirildi.

Şehitler Evi Projesi

Kısa sürede birçok çalışma yürüten Arnavut Rıfat, Kobani Müzesi’nin Kurdistanî bir müze olması için çaba harcadı ve bu onun en büyük hayallerinden birine dönüştü.

Müze çalışmaları çerçevesinde Şehit Rıfat, Kobani direnişinde yaşamını yitiren tüm şehitlerin fotoğraflarının içinde asılı olacağı bir Şehitler Evi’nin inşasına başladı. Bu evin Azadî Meydanı’nda ve ahşaptan yapılmasını amaçladı.

Çeteler, Rıfat’ın hayali olan evi yaktı

Projesini kendi hazırladığı ve belli bir aşamaya kadar gelmiş olan evin yapımı devam ederken Şehit Rıfat Horoz, 25 Haziran 2015’te yine çalışmalarını sürdürmek için Azadî Meydanı’ndaydı. Ancak o gün Kantonun semalarını karabulutlar kaplamıştı. İnsanlıktan nasibini almayan DAIŞ çeteleri, o gün yine Kobani’ye saldırdı. 152 sivil savunmasız insanın barbarca katledildiği saldırıda Rıfat amca da şehitler kervanına katıldı. çeteler sadece Rıfat’ı katletmekle kalmadı, hayalini gerçekleştirmek istediği evi de yakıp yıktı.

Yoldaşları projesini gerçekleştiriyor

Bu barbar saldırı ardından Rıfat Horoz’un yoldaşları, kanton yönetimi ve Kobani halkı Şehit Rıfat’ın hayalinin gerçelşemesi için seferber olup yeniden çalışma başlattı. Bir süredir başlayan ve halen devam eden bu çalışmaların kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

İnşası bittikten sonra tarihi Kobani direnişinde şehit düşen tüm direnişçilerin fotoğrafları evin içinde asılacak.

Konuya ilişkin konuşan ve kendisi de evin inşasında yer alan Şehit Rıfat’ın yoldaşı Ayhan Kobanê, “Heval Karker’in amacı Kobani müzesini Kurdistanî bir müzeye dönüştürmekti.  Ama bu hayali yarım kaldı. Yoldaşları olarak Rıfat Amca’nın hayalini gerçekletirmeye söz veriyoruz” dedi.

têkoşer-Karker Xewin-û-xeyalên-Karker-Kobanê-berdewamin-5 Xewin-û-xeyalên-Karker-Kobanê-berdewamin-6

beriya-komkujî-

ANHA

Bir Cevap Yazın