Çakma Köy

Sarıyer Kent Dayanışması, Zekeriyaköy’de ormanın içerisine yapılan “Köy” projesini protesto etti. Şantiye alanına giren eylemcilere özel güvenlik saldırmaya çalıştı

Sarıyer Kent Dayanışması, SiyahKalem adlı inşaat firmasının Zekeriyaköy içinde bulunan eski kamu arazisine yapmakta olduğu “Köy” projesine karşı eylemdeydi. Daha önce Sarıyer Belediyesi’ni doğa katili Köy projesine ruhsat vermemesi yönünde de uyaran Sarıyer Kent Dayanışması, bu kez önce şantiye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, ardından özel güvenliğin engelleme girişimlerine rağmen şantiye alanına girdi.

Zekeriyaköy Kavşağı’nda bir araya gelen yaşam savunucuları, buradan zincir oluşturarak “çakma”Köy’ün billboard reklamları önünden “Çakma Köy’e yok geçit, ormandan defol git!” pankartıyla yürüdüler. Yürüyüş boyunca “ormanıma, suyuma, mahalleme dokunma”, “sermaye elini ormanlardan çek”, “ormana proje yapılmaz” sloganları atıldı.

Şantiye girişinde “Ormanda ağaç olur, hayvan olur, çiçek olur, böcek olur! Ormanda şantiye olmaz!” diyen yaşam savunucuları, burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Sarıyer Kent Dayanışması’ndan Bahar Dumanlı okudu. Dumanlı açıklamada “Köy” projesi’nin kuzey ormanlarını rant uğruna betona dönüştürme projesi olduğunun altını çizerek, projenin “doğayla iç içe bir yaşam” vaadiyle pazarlandığını ve mega projeler ve diğer yancı projelerle birlikte Köy projesinin de durdurulmazsa koca bir ekosistemi yok edeceğini belirtti.

Açıklamanın ardından “Çakma” Köy’ün muhtarını görmek için içeri girmek isteyen yaşam savunucuları ile özel güvenlik görevlileri arasında kısa süren bir arbede yaşandı. Güvenliği aşarak içeri giren yaşam savunucularını ise neden işaretlendiği belli olmayan ağaçlar ve iktidar-sermayenin kolluk kuvvetleri karşıladı. Yaşam savunucuları, şantiye içinde “ağaç mezarlığı” olarak bilinen ve bölgeyi tanıyanlar tarafından ağaçların kesilerek gömüldüğü bölge olarak gösterilen alanda tekrar bir araya geldi. Burada kısa bir konuşma yapan orman mühendisi Prof. Dr Ünal Akkemik, Siyah Kalem’in iddia ettiği gibi ağaç taşımanın her zaman başarılı olmadığını, ağaç taşıma işleminin en az 2-3 sene süren bir hazırlık ardından başarılı olabileceğini belirtti.

Akkemik’in ardından yaşam savunucuları ruhsat iptal edilene kadar eylemlerini devam ettireceklerini ve bölgeyi sık sık teftiş edeceklerini bildirerek “bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları eşliğinde şantiye alanından ayrıldılar.

 

Çakma KöyÇakma KöyÇakma Köy

Kaynak: kuzeyormanları

 

Bir Cevap Yazın