YPG/YPJ’nin Tel-Abyad’ı almasıyla etiği tutuşanları gördükçe içimde enteresan duygular belirlemeye başladı. Bu enteresan duyguların tek bir sebebi var oda Tel-Abyad’ın düşüşüne ağlayanlar. İşin enteresan tarafı Tel-Abyad’ı kaybeden İŞİD’lilerin değil de AKP’lilerin ağlaması. İŞİD militanları bile Tel-Abyad’ın düşmesinden sonra kameralara gülücükler atarken AKP’lilerin ağlamasına tek bir anlam verilebilir. Oda AKP’nin hayallerinin suya batması. İŞİD merkezden yapılan açıklamaya baktığımızda da İŞİD’in bunu dert etmediğini açıkça görürsünüz. Şayet iddilarına göre burayı taktik gereği kendileri düşürmüş. Hoş Tel-Abyad’ın alınış sürecine baktığımızda Til Hemis, Til Berak, Ebdileziz dağları, Mebruka, Aliya kasabalarında bine yakın İŞİD elemanın öldüğünü görüyoruz. Bunlar taktiksel mi ölmüş merak ediyorum doğrusu. Neyse konumuz ağlayıp sızlayanlar. Bu gidişle bu ağlayıp, sızlayanlar daha çok ağlayacaklar. Havuz Medyası olarak adlandırdığımız ana akım yavşak medyanın bu sabahki manşetlerine baktığımızda PYD’ye saldırışını görüyoruz. Hepsi yine almış emri, aynı başlıklarla PYD’ye saldırıyor. Neymiş PYD, İŞİD’ten daha tehlikeliymiş. Öncelikle belirteyim bu haberlere neremle güleceğime şaşırdım. Şüphesiz gram beyni ve gram vicdanı olan herkes bu haberlere gülüp geçmiştir. Bu haberleri ciddiye alan varsa da hem zekasından şüphe duyarım. Kafa kesen, kadınlara tecavüz eden bugüne kadar binlerce insanı sırf inancı yüzünden katleden, camileri bombalarla havaya uçuran İŞİD’i cici göstermek için anca İŞİD’li olmak gerekiyor. Ancak işin garip yanı İŞİD bile bu kadar dert etmezken insanlıktan gram nasibini alamamış bu mahlukatların ağlaması bir garbime gidiyor.

İslam’a en büyük zararı İŞİD vermişken…

Velhasıl kelam ben başka bir noktaya değinmek istiyorum. Şimdi PYD’yi İŞİD’ten tehlikeli gören bu mahlukatlar kendilerine Müslüman diyor. Malum Ramazan ayındayız. Ben pek din ile ilgili yazılar yazmam ama bu konuda ucundan biraz değineceğim. Çünkü işin içinde İslam’a hakaretler var. Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım. Bugüne kadar İslam dinine en büyük zararı kim verdi? Şüphesiz İŞİD! Allah’ın yaratığı canı almalar, kadınlara tecavüzler, gasplar, camileri havaya uçurmalar. Bunların hepsini yapan İŞİD iken nasıl oluyor da İŞİD’e karşı savaşanlar İŞİD’ten daha tehlikeli oluyor? Aslında PYD bu zulmü yapanların ayağını keserek İslam’ın adının daha da kirlenmesini engellemiyor mu?

Konuya bir de başka bir yönden bakmanızı istiyorum. Sizleri biraz geriye götüreceğim. Çok değil bundan bir sene önce. Kobane kuşatması başlamadan önce İŞİD’in açıklamalarına bakın.. Ne diyor; “İnşallah İstanbul’u da feth edeceğiz. Ayasofya’da namaz kılacağız. Türkiye laik yani kafir ülke… Orada yaşayan çok az Müslüman var. İnşallah o kardeşlerimizi de kafirlerden kurtaracağız. Ama önce bayram namazını Kobane’de kılacağız” Bunlara benzer yüzlerce ifadeyi kullandılar. Eğer Kobane’de tarihe geçen bir direniş olmasaydı ve Kürt kentleri bir bir düşseydi. Emin olun bugün çok farklı şeyleri konuşuyor olacaktık.

PYD’den herşeye rağmen dostluk çağrısı

Öte yandan PYD’nin yaptığı açıklamalara baktığımız da ise “Türkiye ile hiçbir sorunumuz yoktur. Türkiye bize olan önyargılarını yıksın. Biz dostuz”  açıklamaları dışında bir açıklama görmek pek mümkün değil. Üstelik Salih Muslim bu açıklamaları defalarca dile getirdi. Açınız bakınız onlarca röportaj verdi. Hiç birinde en ufak bir tehdit göremezsiniz. Üstelik AKP’nin devlet eliyle İŞİD’e yaptığı yardımları hepimiz biliyoruz. Sanırım Salih Muslim, AKP’nin yaptığı yardımları Türkiye’ye mal etmek istemiyor. (Salih Muslim’in son açıklaması için tıklayınız)

Yüzlerce Türkmen katledilirken neredeydiniz efendiler? 

Gel gelelim etnik temizlik konusuna sanırım buna da kimse inanmıyordur. Neymiş YPG/YPJ etnik temizlik yapıyormuş. Pardon da Telefer’de neredeydiniz? Türkiye’ye 70 km yakınlıktaki bu kentte, İŞİD’liler Türkmenleri katlederken neden gıkınız çıkmıyordu?  Peki Telefer’de bir günde katledilen 23 Türkmen’e için konuşmadınız? Türkiye’nin yanı başında sadece 70 km uzaklıktaki Türkmenlere neden yardım etmediniz? Hadi katliamın yapıldığı gün sesiniz çıkmadı. Peki oradan göçüp, sokaklarda aç susuz kalan Türkmenlere neden yardım etmediniz? Neden etnik temizlik yapılıyor diye ağlamadınız? Biliyorum utanmayacaksınız ama oradakiler de yine etnik temizlik yapıyor dediğiniz Kürtler yardım etti…

Yardım etmediğiniz Türkmenler alın onlardan dinleyin belki biraz utanırsınız….

Gel gelelim Tel-Abyad’ın durumuna… İŞİD bugüne kadar çekildiği her yere mayınlar döşeyerek çekildi. Bu mayınlara basarak onlarca YPG/YPJ’li yaşamını yitirdi. YPG/YPJ artık İŞİD’ten aldığı yerlerde mayın arama ve temizleme çalışması yapıyor ki bu hem orada yaşayanların hem de onların yaşamı açısından önemli. Ayrıca PYD Başkanı Salih Muslim isteyen varsa buyursun gelsin Tel-Abyad’ı denetlesin çağrısını da yaptı. Laf değil iş yapmak isteyen gider denetler. Ayrıca PYD, kapıların pazartesinden itibaren açılacağını da söyledi. Suça bulaşmamış herkesin evlerine rahatlıkla dönebileceğini dile getirdi.

Ayrıca kısaca size biraz Türkmenlerden de bahsedeyim. Akçakale tarafına geçen Türkmenler PYD’nin onlara hiçbir zararı olmadığını evlerine döneceklerini söyledi. Öte yandan daha önceden İŞİD’ten kaçıp Akçakale’ye sığınan Türkmenler de Tel-Abyad’a döneceklerini söylediler. Ayrıntılara buradan bakabilirsiniz.

Ayrıca Tel-Abyad’tan, Akçakale’ye 23 bin kişi geldi. Ancak bunların sadece 500’ü Türkmen… Bunu da Suriye Türkmen Meclisi üyesi Şükrü Muhammed Dede söylüyor. Yani yaygara koparan, ağlayanların derdi başka… Sizleri vicdanınız ve aklınızla başbaşa bırakıyorum.

Öte yandan Telefer’de İŞİD’ten 150 bin Türkmen kaçtı. Çektikleri çileleri bir bilseniz oturur ağlardınız. Çocuklarını kaybedenler, yolda açlık ve susuzluktan ölenler, İŞİD’lilerin eline düşenler… Ayrıntılar için şu haberi okursunuz. Çok da uzatmak istemiyorum.

Serbest Çelebi

Bir Cevap Yazın