Geçtiğimiz yıl Kobanê’ye yönelik bombalı araç saldırısı sonrası Urfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD çetelerinin Türkiye topraklarında olduğunu ve Kobanê’ye saldırdığını kabul etmişti. Aynı vali bugün IŞİD’in Akçakale’de olup olmadığını soran gazetecileri gözaltına aldırdı. 

 

IŞİD çetecileri, 29 Kasım 2014’te Urfa’daki Mürşitpınar Sınır Kapısı üzerinden Kobanê’ye bombalı araç saldırısı düzenlemişti. O dönem HDP Milletvekili İbrahim Ayhan’la görüşen Urfa Valisi İzzettin Küçük, IŞİD çetelerinin Türkiye topraklarında olduğunu ve Kobanê’ye saldırdığını kabul etmişti. Ayhan ise IŞİD çetelerinin Türkiye Mürşitpınar Sınırı’ndan Kobanê’ye saldırdığını teyit ettiklerini belirtmişti.

Bugün (16 Haziran) ise Urfa Valisi İzzettin Küçük Akçakale’deki açıklamasının ardından Evrensel Muhabiri Hasan Akbaş’ın “Bazı Til Ebyad’lılar Akçakale’de IŞİD’liler bulunduğunu ve tedirgin olduklarını, can güvenlikleri bulunmadığını söylüyor. Bu iddiaya ilişkin bir açıklama yapar mısınız?” sorusuna sinirlendi

Bunun üzerine “Bitti” diyerek soruya yanıt vermeyen Vali, polislere gazetecileri işaret ederek ‘alın bunları’ dedi ve Evrensel Muhabiri Hasan Akbaş, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Pınar Öğünç, Alman yayın kuruluşu Die Welt’ten Deniz Yücel ile Die Zeit gazetesinden Özlem Topçu’yu gözaltına aldırdı.

Sendika.Org

Bir Cevap Yazın